| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 143.193441mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 12V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 35V |
| Input Voltage-Nom | 18V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 288μA |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 75μA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7V~35V |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 7V |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 30kHz~400kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Isolation | Isolated |
| Clock Sync | Yes |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |