MPC5200CVR400BR2 OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 272-BBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tape & Reel (TR). 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around -40°C~85°C TA. In the MPC52xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. The microprocessor features interfaces AC97, CAN, J1850, I2C, I2S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART for better service. At 2.5V 3.3V, the CPU runs its I/O. A MICROPROCESSOR represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. In total, 272 terminations have been made. Using a 1.5V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. The maximum supply current of this microprocessor is 1.58V. With a 32 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. CPU microprocessors with a clock frequency of 35MHz are used.
MPC5200CVR400BR2 FeaturesPowerPC e300 Core
MPC5200CVR400BR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC5200CVR400BR2 Microprocessor applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 272-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MPC52xx |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 272 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B272 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.58V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.42V |
| Speed | 400MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR |
| Core Processor | PowerPC e300 |
| Clock Frequency | 35MHz |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| USB | USB 1.1 (2) |
| Additional Interfaces | AC97, CAN, J1850, I2C, I2S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |