MPC823CZQ66B2T OverviewShipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 256-BBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~95°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC8xx series. The CPU is cored with a PowerPC processor. The CPU uses DRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces I2C, SMC, SCC, SPI, UART. In this CPU, I/O is set to 3.3V. The microprocessor can be searched for with MPC823 if you are looking for variants.
MPC823CZQ66B2T FeaturesPowerPC Core
MPC823CZQ66B2T ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC823CZQ66B2T Microprocessor applications.
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Package / Case | 256-BBGA |
| Operating Temperature | -40°C~95°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC8xx |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC823 |
| Speed | 66MHz |
| Core Processor | PowerPC |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| USB | USB 1.x (1) |
| Additional Interfaces | I2C, SMC, SCC, SPI, UART |
| Co-Processors/DSP | Communications; RISC CPM |
| Display & Interface Controllers | LCD, Video |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |