NB2305AI1DTR2G OverviewThe Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. As part of the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, this clock generator is embedded. This clock generator ic can sustain 260 degrees of temperature during reflowing. There are 8 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 3.3V voltage should be applied. In this clock generator, CMOS is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 133MHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. 3.6V would be the maximum supply voltage for this clock generator. In order to maintain safety, this frequency generator should be supplied with voltages above 3V. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 3V~3.6V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. It has been classified as a Zero Delay Buffer electronic part, which means that it is a semiconductor. It is a 8-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number NB2305A. There are 8 pins on the frequency generators that are available for use. Supply voltage 3.3V is what clock generator can handle. Low timing skew is offered by this RF synthesizer at maximum 0.25 ns. The digital clock generator has 4 high-enable output pins.
NB2305AI1DTR2G FeaturesAvailable in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
4 true outputs
NB2305AI1DTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB2305AI1DTR2G Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Zero Delay Buffer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB2305A |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Number of True Outputs | 4 |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |