NB3W800LMNG OverviewClock ICs are packaged using the Tray method. In the 48-VFQFN Exposed Pad package, there is an embedded clock generator. In this case, Clock is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 3.135V~3.465V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at 0°C~70°C, which is 0°C~70°C. There are several logic levels in HCSL logic that can be used with this clock generator. A 48 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V. The output frequency is magnified as high as possible with 8 signal outputs. By operating at a frequency of 133.33MHz, frequency generator is able to achieve high efficiency.
NB3W800LMNG FeaturesAvailable in the 48-VFQFN Exposed Pad
Operating supply voltage of 3.3V
NB3W800LMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3W800LMNG Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2014 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Frequency | 133.33MHz |
| Output | HCSL |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Divider/Multiplier | No/No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |