NCS2300MUTAG OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is only one mounting type recommended for the product, which is Surface Mount. There is a 6-UFDFN case embedded in it. In this case, the device has 1 channels. There are Detection Switch functions included in this part for your reference. This device can be applied in both Consumer Audio and X directions. As far as I know, it is supplied within 1.6V~2.75V days. In this device, the temperature range is -40°C~85°C TA, which is the range of this device. There are 6 terminations on the chip, which is the number of terminations on the chip. The chip has 6 pins that are accessible from the outside. As long as the supply voltage is greater than 1.8V, it can handle it.
NCS2300MUTAG FeaturesWith 6-UFDFN channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 1.8V volts
NCS2300MUTAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NCS2300MUTAG Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFDFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 1.6V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Function | Detection Switch |
| Number of Channels | 1 |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Height Seated (Max) | 0.55mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Interface | - |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 2.75V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Supplier Device Package | 6-UDFN (1.2x1) |