![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | PWM Signal |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 2A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.7V~36V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Reset |
| Topology | Buck |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Duty Cycle (Max) | 60% |
| Clock Sync | Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |