PCA9701D,112 OverviewUsing 16 (Input Only) I/Os, it is programmed.24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) comes with the device enclosed in the packaging.The case comes in the Tube style.Votage is provided within 2.5V~5.5V.The mounting type recommended for it is Surface Mount.Devices work when the operating temperature ranges -40°C~125°C.The performance of the output frequency is determined by 5MHz.
PCA9701D,112 FeaturesPCA9701D,112 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
PCA9701D,112 I/O Expanders applications.
Single-Ended to Differential Conversion/Amplification
Low Voltage, Low Noise, Differential Signal Processing
Common Mode Voltage Translation
Portable Instrumentation
Multiprotocol RFID Readers: EPC-GEN2, ISD and IPX
IDEN, PHS, GSM Basestations
Repeaters, Radio Links, and Modems
Wireless Telemetry
JTRS
802.11x Receivers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SO |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Output Type | Push-Pull |
| Interface | SPI Serial |
| Number of I/O | 16 (Input Only) |
| Clock Frequency | 5MHz |
| Interrupt Output | Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |