PCKV857DGG,518 OverviewThe package Tape & Reel (TR) includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 48 terminations. 2.5V is the voltage provided by this part. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 190MHz. Vsup reaches 2.7V at its maximum. In order to guarantee normaloperation, the supply voltage (Vsup) needs to be above 2.3V. There is a wide range of operating temperatures for 0°C~70°C. Components can produce voltages of 2.3V~2.7V. Its main function is Memory, DDR, SDRAM. A total of 2002 publications have been made of the part. In order to search for information, you will use the base part number PCKV857. The board contains 48 pins. There are PLL BASED CLOCK DRIVER logic IC types used in it.
PCKV857DGG,518 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
PCKV857DGG,518 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCKV857DGG,518 application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | PCKV857 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 190MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | SSTL-2 |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR, SDRAM |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.075 ns |
| Number of True Outputs | 10 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |