![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | PD64004 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | -40°C~70°C |
| Packaging | Bulk |
| Series | - |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PSE) |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 44V~57V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 50V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PD64004A |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 50V |
| Number of Channels | 4 |
| Power - Max | 35W |
| Current - Supply | 10mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |
| Height | 840μm |
| Length | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |