PGA2311U/1K OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it. There are 2 channels on the device. The Volume Control functions in this part are included for your reference. There is a Automotive Audio, Musical Instruments, Professional Audio version of the device. There is a supply of votage within ±4.75V~5.25V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -40°C~85°C TA. 16 terminations are present on the chip. By searching for PGA2311 family parts, similar parts can be found. For more information, please refer to the device specs: 31.5dB ~ -95.5dB. 16 pins are available on the chip. There should be no voltage below 4.75V on the supply line of this component (Vsup). The voltage it can produce is +-5V volts. As seen in the picture, Surface Mount is mounting it. 1 bands are present on it.
PGA2311U/1K FeaturesWith 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
PGA2311U/1K ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
PGA2311U/1K Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Automotive Audio, Musical Instruments, Professional Audio |
| Voltage - Supply | ±4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | PGA2311 |
| Function | Volume Control |
| Power Supplies | +-5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Specifications | 31.5dB ~ -95.5dB |
| Number of Bands | 1 |
| Channel Separation | 130 dB |
| Height | 2.65mm |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | ±4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |