PI6C21200VE OverviewClock program is accessible in the Tube package. Clock program is contained in a package of 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width). Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 400MHz. Clock program varies the range of 0°C~70°C operating temperature. A voltage of 3.135V~3.465V can be supplied by the component. PCI Express (PCIe) is the main purpose of the component. PI6C21200 is the base part number for you to search for other information.
PI6C21200VE FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
PI6C21200VE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C21200VE application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | PI6C21200 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |