PT7C43390LE OverviewIn the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, real time clocks is embedded.Tube is the way time clock is packaged.1.3V~5.5V is the supply voltage of this electrical RTC.Clock/Calendar is the type of this electrical real time clock.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C should be the operating temperature.Operating with Alarm, Leap Year, Square Wave Output are possible.In 8 terminations, a transmission line is terminated with an impedance-matched RTC module.3V voltage is present on this electronic component.Mounting type is Surface Mount.A total of 3/5V power supplies are required to operate it.There are 8 pins on it.An input signal is received by 1 timers, which output a signal after a preset time.
PT7C43390LE Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 terminations
3/5V power supplies
PT7C43390LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT7C43390LE Real Time Clocks applications.
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 1.3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.65μA~0.7μA @ 3V~5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Information Access Method | I2C |
| Length | 4.4mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |