PT8A261WE OverviewSensor and detector interface is packaged with the materials of Tube.16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) pacakge is used for space saving.As a type of Infrared (IR), it is able to provide superior performance.The technique of Surface Mount is employed as its mounting type.The operating temperature should be kept at -20°C~70°C to avoid unnecessary cooling process.16 terminations are used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions.Sensor and detector interface operates wSensor and detector interfaceh the supply voltage of 5V.Sensor and detector interface is allowable to use wSensor and detector interfaceh the supply current of 120μA.The minimum supply voltage is kept at 4.75V.Sensor and detector interface is optimized for operating at the power supplies of 5V.The maximum supply voltage is maintained at 6V.
PT8A261WE FeaturesWith 5V channels
consumer IC type: 4.75V
PT8A261WE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT8A261WE applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -20°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Infrared (IR) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Current - Supply | 120μA |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |