![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 0.45mm |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~25V |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Topology | Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Duty Cycle (Max) | 90% |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |