RTC-4574SA:B0 ROHS OverviewThere is an embedded version of real time clocks in the package 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width).This package has a package type of Tape & Reel (TR).Electrical RTCs such as this have a 1.6V~5.5V supply.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of -40°C~85°C.If Alarm, Leap Year is ensured when operating, then the operation will be successful.The RTC-4574SA series represents this type of real time clock.
RTC-4574SA:B0 ROHS Features14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
RTC-4574SA series
RTC-4574SA:B0 ROHS ApplicationsThere are a lot of EPSON
RTC-4574SA:B0 ROHS Real Time Clocks applications.
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | RTC-4574SA |
| Feature | Alarm, Leap Year |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 1.6V~5.5V |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1μA~2μA @ 3V~5V |