RX-4045NB:AAB PURE SN OverviewThe package 22-LFDFN contains real time clocks.This electrical RTC has a supply voltage of 1.7V~5.5V.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted.Electronic time clocks are recommended that the operating temperature be -40°C~85°C.When operating, Alarm can be ensured.It is a type of real time clock belonging to the RX-4045NB series.
RX-4045NB:AAB PURE SN Features22-LFDFN package
RX-4045NB series
RX-4045NB:AAB PURE SN ApplicationsThere are a lot of EPSON
RX-4045NB:AAB PURE SN Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 22-LFDFN |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | RX-4045NB |
| Feature | Alarm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 1.7V~5.5V |
| Interface | 4-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.2μA~1.8μA @ 3V~5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |