![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SC4508 |
| Function | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~15V |
| Quiescent Current | 200μA |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 2.7V |
| Topology | Buck, Buck-Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz~1.5MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 97 % |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |