![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-UFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | EcoSpeed®, SmartDrive™ |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE MODE FROM 0.6 TO 5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | SC508 |
| Function | Step-Down |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~46V |
| Control Features | Current Limit, Enable, On Time Control, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4.5V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 1MHz |
| Input Voltage (Max) | 46V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Clock Sync | No |
| Number of Output Phases | 1 |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |