SI52111-B3-GT OverviewLocated in the Tube package, it can be accessed. 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. 8 terminations are found in it. Voltage 3.3V is provided by the part. To run NOT SPECIFIED, we utilize this part's peak reflow temperature. There are a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripherals in this device. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 100MHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of -40°C~85°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 2.97V~3.63V. Component PCI Express (PCIe) serves the main purpose. In this case, HCSL is meant to be the output. 2012 Parts of the part have not been published. You will be able to search for information based on SI52111. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 8 pins are provided on the device. 3.3V is the recommended supply voltage. Supply current is available at 13mA. Circuits application is incredibly efficient when operating at 25MHz.
SI52111-B3-GT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL
with 8 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
SI52111-B3-GT ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI52111-B3-GT application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 25MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI52111 |
| Output | HCSL |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 13mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |