SI5335D-B01890-GM OverviewIt is packaged using the Tray method since it is a clock IC. Embedded in the 24-VFQFN Exposed Pad package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 24 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 1.8V. It is designed that the Clock PLL's input should be CMOS, Clock, Crystal. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 200MHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 1.71V~3.63V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C TA. The RF synthesizer is compatible with CML, HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a Clock Generator component. There are a number of 24 pins that are available on the clock generators. A frequency synthesizer with ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY features better clock signal output.
SI5335D-B01890-GM FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
SI5335D-B01890-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5335D-B01890-GM Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Gold (Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | CML, HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | CMOS, Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 350MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |