SI5338M-B-GMR OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 24 terminations in it. The part provides a voltage of 1.8V volts. Total number of uPs/uCs/peripheral ICs is CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 200MHz. Using this device, one can also find ALSO OPERATES AT 2.5 V AND 3.3 V TYP. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 1.71V~3.63V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Ethernet, Fibre Channel, PCI Express (PCIe), Telecom. The output should be HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL. Currently, there are 1997 publications of the part. In order to find information about a part, you need to start at SI5338. There are 24 pins on this device. The series number of a part is MultiSynth™. A maximum supply current of 60mA is possible.
SI5338M-B-GMR FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL
with 24 Pins
SI5338M-B-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5338M-B-GMR application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MultiSynth™ |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5 V AND 3.3 V TYP |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI5338 |
| Output | HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Supply Current-Max | 60mA |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | CML, CMOS, HCSL, HSCL, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 30MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, Fibre Channel, PCI Express (PCIe), Telecom |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |