SL28610BLC OverviewThe package Tray contains it. In a 48-WFQFN Exposed Pad-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. As far as terminations are concerned, there are 48. Voltage is provided by the part at 1.5V. Running NOT SPECIFIED utilizes this part's peak reflow temperature. There are CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC user processors, user controllers, or peripheral integrated circuits on this device. On the device, there are 1. For normaloperation, 200MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~85°C. The component can supply a voltage of 3.135V~3.465V. The main purpose of the component is Intel CPU Servers. The output will be HCSL, LVCMOS. A total of 2005 parts have been published. Searching for information about SL28610 starts with the base part number. Devices with 48 pins are designed. A total of 48 pins are included. Circuits application can maintain 9 outputs.
SL28610BLC FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVCMOS
with 48 Pins
SL28610BLC ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SL28610BLC application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SL28610 |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 9 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |