SM802108UMG OverviewThe Tube package contains it. There is a case with 24-VFQFN Exposed Pad included. Mounting type Surface Mount is recommended. Clock program contains 24 terminations. There is 2.5V voltage provided by the part. There are CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs in this device. The device has 1. normaloperation has a frequency of 156.25MHz. This device can also be used to find CAN ALSO OPERATE 3.3V SUPPLY. The operating temperature range of -40°C~85°C can be varied. Components can supply voltages of 2.375V~3.465V. The component's main purpose is Ethernet. Output LVPECL is intended. The part has been published 2000 times. If you want to search for information about a part, you can use SM802108. Mounting it with Surface Mount is recommended. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 3.3V volts. This device belongs to the Clock & Timer ICs family. The part's series is indicated by ClockWorks™, RotaryWave™. 24-QFN-EP (4x4) is its device supplier.
SM802108UMG FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVPECL
operate supply voltage at the range of 3.3V
SM802108UMG ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
SM802108UMG application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN-EP (4x4) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Frequency - Max | 156.25MHz |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | SM802108 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | ClockWorks™, RotaryWave™ |
| Published | 2000 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE 3.3V SUPPLY |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SM802108 |
| Output | LVPECL |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 156.25MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Product Type | Clock Synthesizers / Jitter Cleaners |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet |
| Product Category | Clock Synthesizer / Jitter Cleaner |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.905mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |