SN74LS624NSR OverviewThe timer clock is enclosed in a packaging that is attached to the 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width). This programmable timer has been set to 20MHz frequencies.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Mounting type Surface Mount is recommended.When a programmable timer is configured to operate at 4.75V~5.25V volts, the voltage that is supplied can be 4.75V~5.25V.The type of chips can be divided into VCO. The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 20mA voltage. The 74LS relates to the digital timer's series. It is based on 74LS624. The timer clock contains 14 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 14 . The number of the chip's terminations sums up to 14. The timer clock has 210.013267mg in weight.
SN74LS624NSR FeaturesOperate frequency at 20MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
SN74LS624NSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LS624NSR Programmable Timers & Oscillators applications.
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
“Heartbeat” Timers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 210.013267mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LS |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Type | VCO |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Depth | 5.3mm |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | 74LS624 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Load Capacitance | 45pF |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Number of Bits | 1 |
| Family | LS |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 35mA |
| Height | 2mm |
| Length | 10.3mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |