SN74S124D OverviewIn the packaging, the clock timer is enclosed with the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) code on the back. 1Hz~60MHz is set as the frequency of the programmable timer.It is used to pack in Tube case. Amounts of Surface Mount are recommended.The programmable timer can supply a voltage of 4.75V~5.25V.The type of chips can be divided into VCO (Dual). The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 100mA voltage. The 74S relates to the digital timer's series. It is based on 74S124. The timer clock contains 16 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 16 . The number of the chip's terminations sums up to 16. The timer clock has 139.989945mg in weight.
SN74S124D FeaturesOperate frequency at 1Hz~60MHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
SN74S124D ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74S124D Programmable Timers & Oscillators applications.
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 139.989945mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74S |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | VCO (Dual) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Depth | 4mm |
| Frequency | 1Hz~60MHz |
| Base Part Number | 74S124 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Operating Supply Current | 100mA |
| Load Capacitance | 15pF |
| Nominal Supply Current | 105mA |
| Number of Bits | 2 |
| Family | S |
| Output Polarity | CONFIGURABLE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 70 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 70 ns |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 150mA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |