STA120DJ OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. This device has a 1 channel configuration. To assist you, this part includes Audio Receiver functions. It is possible to apply the device in the Digital Audio Interfacing axis. Votage will be supplied within the period of 3V~3.6V. In terms of temperature, this device works within a range of -30°C~85°C TA. The chip has 28 terminations. If you search for the STA120 family of parts, you will be able to find similar parts. I would like you to refer to the related specifications of the device: 25kHz ~ 96kHz. On the chip, there are 28 pins that can be accessed. Sorting by CONSUMER CIRCUIT can be done based on what type of consumer IC the part contains. It can produce voltage at a voltage level of 3.3V volts. Surface Mount is the one who mounts it.
STA120DJ FeaturesWith 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -30°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
STA120DJ ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STA120DJ Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -30°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | STA120 |
| Function | Audio Receiver |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Serial |
| Specifications | 25kHz ~ 96kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |