TAS3103DBTG4 OverviewIt comes in a case with Tube. It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The device is with 3 channels. This part includes Audio Signal Processor functions for your reference. The device can be applied in Digital Audio Interfacing. It is supplied votage within 3V~3.6V. This device operates temperature at the range of 0°C~70°C TA. The number of terminations on the chip is 38. Similar parts can be found by searching for the TAS3103 family. There are 38 pins accessible on the chip. It is mounted by Surface Mount. It can handle a supply voltage of 3.3V. This device has a total of DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral IC Type.
TAS3103DBTG4 FeaturesWith 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
Supply voltage at 3.3V volts
TAS3103DBTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS3103DBTG4 Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 38 |
| Weight | 120.003531mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 38 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TAS3103 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Clock Frequency | 20MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Length | 9.7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |