TAS3103IDBTR OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. A 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) case contains it. A 3 channel is present on the device. For your reference, this part contains Audio Signal Processor functions. Digital Audio Interfacing can be used with the device. We supply it within 3V~3.6V. Using -40°C~85°C TA as a temperature range, this device operates. It has 38 terminations. A search for parts belonging to the TAS3103 family will yield similar results. An accessible 38 pin can be found on the chip. The mount is made by Surface Mount. In total, this device has DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER types of ICs - microprocessors, microcontrollers, and peripherals.
TAS3103IDBTR FeaturesWith 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
TAS3103IDBTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS3103IDBTR Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 38 |
| Weight | 124.000814mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 38 |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TAS3103 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Length | 9.7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |