TAS5001IPFB OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 48-TQFP case. This device has a 2 channel configuration. To assist you, this part includes Audio Signal Processor functions. It is possible to apply the device in the Automotive Audio, Consumer Audio axis. Votage will be supplied within the period of 3V~3.6V. In terms of temperature, this device works within a range of -40°C~85°C TA. The chip has 48 terminations. If you search for the TAS5001 family of parts, you will be able to find similar parts. I would like you to refer to the related specifications of the device: 96dB. On the chip, there are 48 pins that can be accessed. Sorting by CONSUMER CIRCUIT can be done based on what type of consumer IC the part contains. Surface Mount is the one who mounts it. When the chip is connected to a 3.6V-voltage supply, it conducts.
TAS5001IPFB FeaturesWith 48-TQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
TAS5001IPFB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS5001IPFB Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Max Power Dissipation | 59.4mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TAS5001 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | DSP, I2S |
| Nominal Supply Current | 8mA |
| Output Power | 59.4mW |
| Specifications | 96dB |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6V |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Dual Supply Voltage | 3.3V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |