TAS5010IPFBG4 OverviewWith Tray, it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In 48-TQFP case, it is embedded. With 2 channels, the device is equipped. You can refer to Audio Signal Processor functions in this part. Automotive Audio, Consumer Audio is one of the possible applications of the device. Votage within 3V~3.6V is supplied. The device operates at a temperature in the range -40°C~85°C TA. On the chip, there are 48 terminations. Using the TAS5010 family as a search term will yield similar parts. The following specifications apply to the device: 96dB. On the chip, 48 pins are accessible. Consumer IC types can be sorted with CONSUMER CIRCUIT. In a 3.6V-volt supply voltage, the chip conducts.
TAS5010IPFBG4 FeaturesWith 48-TQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
TAS5010IPFBG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS5010IPFBG4 Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TAS5010 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Output Type | PWM |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | DSP, I2S |
| Output Power | 59.4mW |
| Specifications | 96dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3V |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |