TAS5028PAGR OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 64-TQFP contains it. There are 8 channels on the device. The Modulator functions in this part are included for your reference. There is a Digital Audio Interfacing version of the device. There is a supply of votage within 3V~3.6V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of 0°C~70°C TA. 64 terminations are present on the chip. By searching for TAS5028 family parts, similar parts can be found. For more information, please refer to the device specs: 32kHz ~ 192kHz. 64 pins are available on the chip. To sort IC types, use CONSUMER CIRCUIT. There should be no voltage below 3V on the supply line of this component (Vsup). The voltage it can produce is 3.3V volts. Using this electrical component, we can represent the PurePath Digital™ series. The chip conducts when it is supplied with 3.6V-voltage.
TAS5028PAGR FeaturesWith 64-TQFP channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
TAS5028PAGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS5028PAGR Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 270.000858mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PurePath Digital™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TAS5028 |
| Function | Modulator |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | I2C, I2S |
| Output Power | 1.869W |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |