TAS5036IPFC OverviewThe product comes in a case with the letter Tray. The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 80-TQFP case embeds it. It has 6 channels. Modulator functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Digital Audio Interfacing directions. Votage is provided within 3V~3.6V. A temperature range of -40°C~85°C TA is used by this device. 80 is the number of terminations on the chip. Search for the TAS5036 family to find similar parts. The device's related specifications can be found here: 32kHz ~ 192kHz. The consumer IC type of a part can be determined by CONSUMER CIRCUIT. This part requires a minimum supply voltage (Vsup) of 3V.
TAS5036IPFC FeaturesWith 80-TQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
TAS5036IPFC ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS5036IPFC Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Weight | 369.989626mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TAS5036 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G80 |
| Function | Modulator |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, I2S |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 12mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 12mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |