![]()
Add to cart |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Audio Signal Processor |
| Applications | Automotive Audio |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 7.5V ~ 10V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Supplier Device Package | 44-LQFP (10x10) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 7.5V~10V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | TDA7407 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 10V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7.5V |
| Interface | I2C |
| Supply Current-Max | 40mA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |