| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Audio Tone Processor |
| Applications | Consumer Audio |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 6V ~ 10.2V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Specifications | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SO |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 6V~10.2V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | TDA7440 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 10.2V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Interface | I2C |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Harmonic Distortion | 0.01% |
| Channel Separation | 90 dB |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |