TEA6321T/V1,518 OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 32-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it. There are 2 channels on the device. The Volume Control functions in this part are included for your reference. There is a Pre-Amplifier version of the device. There is a supply of votage within 7.5V~9.5V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -40°C~85°C TA. By searching for TEA6321 family parts, similar parts can be found. For more information, please refer to the device specs: 110dB, 20dB. A 32-SO company packages the device.
TEA6321T/V1,518 FeaturesWith 32-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
TEA6321T/V1,518 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
TEA6321T/V1,518 Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 32-SO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 7.5V~9.5V |
| Base Part Number | TEA6321 |
| Function | Volume Control |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Specifications | 110dB, 20dB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |