TLC3578IPWR OverviewThe analogue to digital converter is designed with 14 Bits.The AD converter is embedded in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 24 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 8 channels.The is equipped with 24 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 200k Hz.The input type of this electronic AD converter is Pseudo-Differential, Single Ended.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 24 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The number of pixels of this electrical AD converter is 1.75 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to TLC3578 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.A supply type can be classified by a Analog, Digital number.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~5.5V.4, 8 inputs are employed.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.The number of channels is growing strong/weak: 8.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 200 ksps.There are 1 A/D converters, which are used to convert an analog signal like voltage to digital form so that it can be read and processed by a microcontroller. The digital converter operates with the minimal supply voltage (DC) of 2.7V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage (DC) of 5.5V.
TLC3578IPWR Features1 Functions
24 basic kinds of terminations
24 pin count
Maximal supply voltage (DC) of 5.5V
TLC3578IPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLC3578IPWR ADC applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TLC3578 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Channels | 8 |
| Nominal Supply Current | 4.2mA |
| Number of Bits | 14 |
| Input Type | Pseudo-Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 4, 8 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 29mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 200 ksps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Output Format | SERIAL |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 80 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 84 dB |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |