TLV0834CPW OverviewThe analogue to digital converter is designed with 8 Bits.The AD converter is embedded in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 16 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3.3V.The A/D converter has 4 channels.The is equipped with 16 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at 0°C~70°C.The number of samples of audio recorded every second is 41k Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential, Pseudo-Differential, Single Ended.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-ADC.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 16 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2.7V~3.6V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to TLV0834 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Supply types can be categorized by Single.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~3.6V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 3.6V.2, 3, 4 inputs are employed.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 3.65V.The ADC converter operates from 3.3V power supplies.The number of channels is growing strong/weak: 4.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 41 ksps.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -0.05V.The ADC converter consists of 1 elements.The digital converter operates with the minimal supply voltage (DC) of 2.7V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage (DC) of 3.6V.
TLV0834CPW Features1 Functions
16 basic kinds of terminations
16 pin count
Minimal supply voltage of 2.7V
3.3V power supplies
1 elements
Maximal supply voltage (DC) of 3.6V
TLV0834CPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV0834CPW ADC applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TLV0834 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3.3V |
| Configuration | MUX-ADC |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Number of Bits | 8 |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 2, 3, 4 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 41 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 41k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Conversion Rate | 41 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 3.65V |
| Output Format | SERIAL |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Analog Input Voltage-Min | -0.05V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |