![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | D-CAP™, Eco-Mode™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATE IN ADJUSTABLE MODE FROM 0.6 TO 5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TPS53219 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 25V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 50mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~25V |
| Quiescent Current | 400μA |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4.5V |
| Topology | Buck |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 1.07MHz |
| Duty Cycle (Max) | 90% |
| Clock Sync | No |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |