| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Frequency | 450kHz |
| Base Part Number | UC3525 |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 18V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 35V |
| Input Voltage-Nom | 20V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 100mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V~35V |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Topology | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 100Hz~400kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 100ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Nominal Input Voltage | 35V |
| Max Duty Cycle | 49 % |
| Output Phases | 1 |
| Length | 8.965mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 8.965mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |