![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | 2% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 1.25W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 250kHz |
| Base Part Number | UC3845 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Power Dissipation | 1.25W |
| Output Current | 200mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.6V~30V |
| Max Supply Current | 17mA |
| Control Features | Frequency Control |
| Topology | Boost, Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Nominal Input Voltage | 15V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Duty Cycle (Max) | 48% |
| Number of Output Phases | 1 |
| Height | 3.32mm |
| Length | 10.92mm |
| Width | 6.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |