WMS7202100P OverviewPackage 14-DIP (0.300, 7.62mm) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.256 taps protect this pentometer against overcurrent.A termination of 14 is intended.On the digi devices, you can see the 14 pins.In general, Through Hole is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 100kOhm.The Through Hole mounts digital potentiometer.It is possible to find Cascade Pin using this digital variable resistor.At 3/5V, it delivers voltage.
WMS7202100P FeaturesAvailable in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
2 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
WMS7202100P ApplicationsThere are a lot of Nuvoton Technology Corporation of America
WMS7202100P Digital Potentiometers applications.
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Cascade Pin |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Temperature Coefficient | 500 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 80 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |