X9418WV24 OverviewThere are 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tube package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of ±5V.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The X9418 family contains pentometer.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9418WV24 FeaturesAvailable in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9418WV24 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
X9418WV24 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Base Part Number | X9418 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 40 |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |