![]()
Add to cart |
Materials from Tube are used in its packaging.For the purpose of saving space, the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is used.Since it is a type of Current Transmitter, it is capable of providing superior performance.As a mounting technique, Surface Mount is utilized.The operating temperature should be kept at -55°C~125°C to avoid unnecessary cooling process.As an input type, it uses Voltage.The 8 termination prevents signals from reflecting off the transmission line's end.According to its base part number of XTR115, related electronic components can be found.In this case, it is configured with a 1 function.This device operates with a voltage of 24V.The device is an electronic device with 8-pins.8 component pins are designed to perform a specific function.Sensor and detector interface is mounted in the way of Surface Mount.Sensor and detector interface is possible to improve efficiency by maintaining the operating supply current at 20mA.Failures will occur when the supply voltage exceeds 36V.When the supply voltage is lower than 7.5V, failures will occur.An electronic device classified under the subcategory of Other Analog ICs is designed using a unique formulation.Optimised for operation at power supplies of 24V.Sensor and detector interface is designed to transmSensor and detector interface data over 1 channels.The output current of 20mA can be controlled by it.
With 24V channels
operate temperature at the range of 20mA
There are a lot of Texas Instruments XTR115U applications of sensor and detector interfaces.
Wearable Medical
Frequency and voltage inverters
Position sensor
Automotive Ultrasonic Park Assist
Transducers and Transmitters
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Accelerometers
Window Lifters
Seatbelt Buckles
Proximity sensor
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Current Transmitter |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 24V |
| Base Part Number | XTR115 |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | 24V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | 2-Wire |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 7.5V |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Output Current | 20mA |
| Quiescent Current | 200μA |
| Input Type | Voltage |
| Slew Rate | 3.2 V/μs |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250μV |
| Bandwidth | 380 kHz |
| Input Bias Current | -35nA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |