574MILFT OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains this Clock PLL. This Clock PLL will be fed by CMOS as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 160MHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. There are 3V~5.5V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. This is an electronic part that can be classified as a Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer in this case. ICS574 is the base part number for finding related electronic parts.
574MILFT FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
574MILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
574MILFT Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Base Part Number | ICS574 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |