5962-9756401QXA OverviewThe analogue to digital converter is designed with 16 Bits.The AD converter is embedded in the 28-CDIP (0.600, 15.24mm) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 28 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 28 pin count.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Through Hole.There are 28 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The number of pixels of this electrical AD converter is 2 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to AD976A family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.It is possible to mount the analogue to digital converter using Through Hole.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.25V.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.The ADC converter operates from 5V power supplies.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 100W. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 100mW.It operates with the maximal operating temperature of 85°C to ensure its reliability.It operates with the minimal operating temperature of -40°C to ensure its reliability.There are 1 converters, which will convert numbers to words and figures to words.
5962-9756401QXA Features1 Functions
28 basic kinds of terminations
28 pin count
Minimal supply voltage of 4.75V
5V power supplies
5962-9756401QXA ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
5962-9756401QXA ADC applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-CDIP (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | AD976A |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation | 100W |
| Number of Bits | 16 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0038% |
| Screening Level | MIL-PRF-38535 Class Q |
| Number of Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 85 dB |
| Conversion Time-Max | 4μs |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |