ADC0848CCV OverviewThe analogue to digital converter is designed with 8 Bits.The AD converter is embedded in the 28-LCC (J-Lead) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 28 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 8 channels.The is equipped with 28 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 245 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 25k Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential, Pseudo-Differential, Single Ended.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-ADC.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 28 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 4.5V~6V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to ADC0848 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Single is a coding scheme for identifying supply types.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 4.5V~6V.Surface Mount can be used to mount the AD converter on the wall.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 6V.4, 8 inputs are employed.It operates with the minimal supply voltage of 4.5V.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 5V.The ADC converter operates from 5V power supplies.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 875mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 875mW.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 25 ksps.The ADC converter consists of 1 elements.
ADC0848CCV Features1 Functions
28 basic kinds of terminations
28 pin count
Minimal supply voltage of 4.5V
5V power supplies
1 elements
ADC0848CCV ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADC0848CCV ADC applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Power Dissipation | 875mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADC0848 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | MUX-ADC |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 2.5mA |
| Power Dissipation | 875mW |
| Number of Bits | 8 |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 4, 8 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 25 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~6V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~6V |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 25k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 15mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.3906% |
| Conversion Rate | 25 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |