5P49V6965A000NLGI OverviewClock ICs are packaged using the Tray method. In the 24-VFQFN Exposed Pad package, there is an embedded clock generator. In this case, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 350MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 1.71V~3.465V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Clock Generator. It is part of the VersaClock® 6E series of electronic components.
5P49V6965A000NLGI FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
5P49V6965A000NLGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
5P49V6965A000NLGI Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | VersaClock® 6E |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock Generator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |