SI5335D-B02432-GMR OverviewThe Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. As part of the 24-VFQFN Exposed Pad package, this clock generator is embedded. This clock generator ic can sustain 260 degrees of temperature during reflowing. There are 24 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 1.8V voltage should be applied. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. 1.98V would be the maximum supply voltage for this clock generator. CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs/uCs/peripheral ICs are incorporated in this digital clock generator. In order to maintain safety, this frequency generator should be supplied with voltages above 1.71V. In addition, the PLL may cause ha85°Cards once the temperature is set higher than 85°C. Synthesi200MHzing a clock output frequency of 200MHz is possible with this clock-generator. A clock PLL that starts up at a lower temperature may not function. There is a ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY feature on this frequency generator in order to produce a better clock signal.
SI5335D-B02432-GMR FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 200MHz
SI5335D-B02432-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5335D-B02432-GMR Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Gold (Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.98V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 350MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 200MHz |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |