74HCT9046AD,112 OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tube method. The 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 16 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 5V. There is a Clock PLL called Clock which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 19MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. The maximum voltage this clock PLL can handle is 5.5V. A maximum voltage of 4.5V should be used for this frequency generator for safety reasons. There should be 4.5V~5.5V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~125°C. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Phase Lock Loop (PLL) component. Microprocessor-specific clock PLL with 16 bits. The related electronic parts of part number 74HCT9046A are listed below. There is an electronic part in this series that belongs to the 74HCT family.
74HCT9046AD,112 FeaturesAvailable in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 5V
74HCT9046AD,112 ApplicationsThere are a lot of Nexperia USA Inc.
74HCT9046AD,112 Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74HCT |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Phase Lock Loop (PLL) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74HCT9046A |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 19MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |